•   آیا سوالی دارید؟
  از ما بپرسیـــد...
 • 021-26420584
  021-26420994
  تلفن تماس
 • 9 الی 17
  ساعت کاری

از تجارت الکترونیک به ارز الکترونیک


خانم آسنا طارمی خانم آسنا طارمی

از تجارت الکترونیک به ارز الکترونیک

از ده سال گذشته که بیت کوین به طور گسترده بر سر زبان ها افتاد، همچنان یک سوال وجود دارد:

"بیت کوین به چه کاری می آید؟"

بسیاری از طرفداران تجارت الکترونیکی بر این باور بودند که ارزهای دیجیتال جایگزین ساختار قدیمی و سنتی پول شده است. اکنون 10 سال سپری شده و چیزی ما بین این باور اتفاق افتاده است. اکنون بیت کوین پیشرفت کرده و بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند آلتکوین نیز بازار را در دست گرفته اند، اما همچنان آینده ی بازار ارزهای مجازی غیرقابل پیش بینی است.

اگر چه که بسیاری از مردم همچنان از بیت کوین برای استفاده های روزمره ی  خود استفاده نمی کنند، اما مواردی که می توانید به صورت الکترونیکی تهیه و خریداری کنید، به سرعت افزایش پیدا کرده است.  بر اساس Coin map بیش از 13,589 پایگاه بیت کوین را پذیرفته و با این ارز دیجیتال نیز مبادلات را انجام می دهند. بدون شک این تعداد همچنان کافی نیست.شاید این اتفاق نیز به دلیل عدم توزیع بالا و منابع محدود رخ ندهد.

ما به سکه ای جدید با قابلیت بیش تر و انعطاف پذیر تر نیاز داریم که در میان ارزهای دیجیتال کاربرد فراوانی داشته باشد. برای پیدا کردن این مورد بهتر است نگاهی به مکان مبادلات این ارزهای دیجیتال یعنی تجارت الکترونیک(e-commerce) بیندازیم.

چرا تجارت الکترونیک:

بدون شک دیگر غیرممکن به نظر می آید کسی که تابحال به وسیله ی تجارت الکترونیکی اقدامی انجام نداده باشد.تجارت الکترونیکی در چند سال گذشته با رشد بسیار چشم گیری روبرو شده و این موضوع نیز همچنان در حال ادامه است.

بر اساس آمار به دست آمده میزان تراکنش و فعالیت های خرده به وسیله ی تجارت الکترونیک در چهار سال آینده دوبرابر خواهد شد. بنابراین میزان تبادلات خرده در تجارت الکترونیکی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد؛ دلیل این موضوع چیست؟ جواب این سوال کاملا واضح است؛ بسیاری از افراد خرید راحت در خانه ی خود را به بیرون رفتن ترجیح می دهند.

این موضوع تنها به نفع مشتری و خریداران نیست، بلکه فروشندگان نیز قادر خواهند بود تا اجناس خود را به صورت آنلاین و با تخفیف سودمندانه تری بفروشند.

 

چرا ارزهای دیجیتال:

با وجود این که تجارت الکترونیک روز به روز درحال رشد و ترقی است اما مانعی مانند سیستم قدیمی و منسوخ مالی بانک ها بزرگ ترین مانع جهت افزایش سرعت این پیشرفت به حساب می آیند. در حال حاضر بانک ها به عنوان یک میانجی میان فروشنده و خریدار در اینترنت عمل می کنند، اما این موضوع برای کسانی که قبلا نیز اینترنتی خرید می کردند، مشکل مهمی قلمداد نمی گردد. با این وجود افراد بسیار زیادی به عنوان میانجی می توانند از این مبادلات سود ببرند و در عین حال نتوانند حساب بانکی افتتاح کنند.

موضوع بحث درمورد کشورهای جهان سوم است که سیستم بانکی و مالی آن ها غیر اصولی و توسعه نیافته است. از طرفی مردم این کشور که از این توسعه ها سودی نمی برند نیز متضرران اصلی این سیستم های از کار افتاده و قدیمی هستند. بر اساس آخرین آمار حدود یک میلیارد نفر در سرتاسر جهان از این سیستم منسوخ رنج می برند.

ارزهای دیجیتال می توانند افراد را به تجارت الکترونیک متصل کنند.تنها نیاز برای اتصال به این دنیای گسترده، اینترنت است. همچنین نیازی به مدرک یا موردی اساسی برای دانلود کیف پول الکترونیکی و یا استفاده از ارزهای دیجیتال نیست. حتی نیازی به ارایه ی اطلاعات شخصی خود نیستید.

ارزهای دیجیتال ویژگی های مثبت دیگری نیز دارند. به عنوان مثال هدف برای جایگزینی سیستم های متمرکز مانند بانک، حذف میانجی در مبادلات و . . . از ویژگی های ارزهای دیجیتال است.

 

چند مورد از ویژگی های نامتمرکز شدن تجارت الکترونیک:

 • عدم وجود میانجی- دیگر بانک ها قادر به اجبار کردن قوانین خود نخواهند بود.
 • استقلال بیشتر در تجارت دوطرفه
 • عدم وجود حساب های کم کاربرد و ساکن
 • عدم پرداخت حق مبادله مانند آن چه که در eBay یا Etsy وجود دارد.
 • وجود حریم خصوصی بیشتر برای مشتریان
 • تراکنش های بین المللی بدون هیچ گونه تغییر ارزی
 • روشی جدید برای محافظت دربرابر کلاه برداری و اقدامات سودجویانه

 

سفکس(Safex)؛ آینده ی ارزهای دیجیتال در تجارت الکترونیک:

پروژه های متعدد و بسیار زیادی برای این مشکل راه حل متفاوتی داده اند.  به نظر بنده سفکس(Safex) می تواند تنها راه حل مناسب برای این مشکل باشد. تیم توسعه سفکس(Safex) اخیرا پلت فرمی خاص با نام Safex Cash طراحی کرده که  برای خرید و اقدامات مثبت مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کل این پلت فرم را می توان مانند مجموعی از Amazon و UpWork دانست؛ اما این پلت فرم از سکه های استخراج شده توسط خود برای تراکنش ها استفاده می کند. این پلت فرم خرید را برای خریدار آسان تر و از طرفی خصوصی تر می کند. از طرفی Safex Cash یک سکه ی خصوصی است و نیازی نیست کسی بداند که شما چه چیزی را خریداری کرده اید.

 

از تجارت الکترونیک به ارز الکترونیک:

ایده و طرح سفکس(Safex) تبدیل تجارت الکترونیک به ارز الکترونیک است. با این ساختار میزان مبادلات در تجارت الکترونیک در مقایسه با آمارهای گذشته به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بر اساس پیش بینی کارشناسان میزان خرده تراکنش های الکترونیکی به میزان 13.7 درصد در مقایسه با تراکنش های خرده جهانی افزایش پیدا خواهد کرد. به وسیله ی بازار سفکس(Safex) این مقدار ممکن است بیش تر گردد.  اگر چه ممکن است درصدی از میزان فروش تجارت الکترونیک به وسیله ی ارز الکترونیک گرفته شود، اما این امکان برای افرادی که تابحال خرید اینترنتی نکرده اند نیز فراهم می شود.

هیچ شکی وجود ندارد که ارز دیجیتال با کمک ساختارهایی مانند سفکس(Safex) تاثیر مثبت و به سزایی بر روی تجارت الکترونیک خواهد گذاشت.

همچنان یک اصل ثابت وجود دارد و آن این است که آینده ی ارزهای دیجیتال بسته به طراحی پلت فرم هایی است که تجارت و تراکنش را برای خریدار و فروشنده آسان تر کند.

همین امروز وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید

حساب کاربری خود را به صورت رایگان ایجاد کنید و شروع به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید

اکنون ثبت نام کنید