•   آیا سوالی دارید؟
  از ما بپرسیـــد...
 • 021-26420584
  021-26420994
  تلفن تماس
 • 9 الی 17
  ساعت کاری

سوالات متداول میزان ریسک در سرمایه گذاری


آسنا طارمی آسنا طارمی

سوالات متداول میزان ریسک در سرمایه گذاری

سوالات متداول درمورد میزان ریسک در سرمایه گذاری ، نکات مهم

میزان ریسک در سرمایه گذاری و سوالات متداول در این مورد:

 1. چه میزان پول باید سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری را با شرط بندی و قمار اشتباه نگیرید. بهتر است میزان سرمایه گذاری شما به گونه ای باشد که میزان سود موردنظر به دست آمده و به سرمایه اصلی اندوخته شود؛ خود سود نیز می تواند یک سرمایه ی جدید ایجاد کند.

از طرفی سرمایه گذاری باید بر اساس جمع آوری اطلاعات درمورد شاخه ی موردنظر برای سپردن اندوخته ی مالی شما و همچنین وجود امنیت کافی در این موضوع باشد.

از طرفی آگاهی شما از میزان سرمایه گذاری خود این امکان را فراهم می کند تا میزان ریسک مربوطه را شناسایی کرده و با اقدامات مناسب آن را به کم ترین حد خود برسانید.

در طول زندگی، یک فرد هزینه هایی از قبیل خوراک و پوشاک، مخارج تحصیلی و هزینه های مربوط به بازنشستگی دارد. از این میزان درآمد که صرف این قبیل پرداختی ها می شود تنها 10 تا 12 درصد آن قابل سرمایه گذاری است.

اهمیت میزان سرمایه گذاری بسته به نوع افراد است. اگر یک دانشجو تنها با 5 ماه کار کردن حدود 5000 دلار سرمایه به دست می آورد و انتظار دریافت سود دوبرابری از سرمایه ی خود را دارد در مقایسه با یک فرد میان سال که 5000 دلار میزان اندوخته ی به دست آمده به وسیله ی 30سال کار است، فرد دانشجو میزان ریسک کم تری را نسبت به فرد میان سال تجربه می کند؛ به همین دلیل خود فرد نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین میزان ریسک احتمالی در سرمایه گذاری است.

مقاله مرتبط: ایده های سرمایه گذاری برای دانشجویان

 1. به چه میزان پول برای سرمایه گذاری نیاز دارید؟

مردم برای دلایلی خاص مانند هزینه های تحصیل و یا دوره ی بازنشستگی خود اقدام به سرمایه گذاری می کنند. این سرمایه گذاری بر اساس میزان نیاز افراد انجام می شود.

تصور کنید که قصد پس انداز برای دوره ی بازنشستگی خود را دارید. بسیاری از اقتصاد دانان حدود 70 تا 75 درصد از درآمد قبل از بازنشستگی را برای این منظور مورد نیاز می دانند. به عنوان مثال میانگین درآمد 72000 دلار برای این موضوع نیاز است. در حالی که شما 50000 دلار اندوخته ی مالی دارید، مابقی این هزینه از نهاد های دولتی و بانکی برای سرمایه گذاری قابل تامین است.

همیشه مبلغی از سرمایه گذاری را می توان در شرایطی غیر از اندوخته ی شخصی فراهم کرد.

 1. چه زمانی به این سرمایه گذاری نیاز است؟

به طور کل میزان سرمایه ی شما در طول زمان افزایش پیدا می کند؛ زمان در سرمایه گذاری به سود شماست. میزان سود شما از سرمایه گذاری بسته به زمان و میزان سرمایه گذاری است. مقدار سرمایه گذاری با زمان رابطه ی مستقیم و سیر صعودی دارد؛ این عوامل چه تاثیری بر میزان ریسک در سرمایه گذاری دارد؟ به طور کل زمان و دیگر آیتم ها با میزان ریسک ارتباط دارد. اگر زمان سرمایه گذاری کاهش پیدا کرده و در کنار آن میزان برآورد سود ما زیاد باشد، میزان ریسک پذیری سرمایه گذاری و فرد سرمایه گذار باید بالا باشد.

بر اساس گفته های سازمان منابع مالی آمریکا به میزان افزایش بازدهی و کاهش مدت زمان برای رسیدن به این موضوع، میزان ریسک پذیری سرمایه گذاری نیز افزایش پیدا می کند.

 1. عواقب سود و زیاد در میزان ریسک سرمایه گذاری در چیست؟

میزان استرس و نگرانی فرد سرمایه گذار با خروجی حاصل از سرمایه گذاری وی رابطه ی مستقیم دارد. به طور کل اگر فرد دارای اندوخته ی کافی در کنار پشتوانه مانند حمایت مالی از جانب دولت مثل حقوق بازنشستگی داشته باشد، بدون شک میزان استرس و ترسی که از سرمایه گذاری خود دارد بسیار کم تر از فردی است که سرمایه ی اصلی خود را در این زمینه قرار داده است.

متاسفانه همین موضوع باعث می شود تا مردم بیش از پیش به اندوخته های مالی خود وابسته شوند. افزایش استرس فرد سرمایه گذار و افزایش میزان ریسک سرمایه گذاری نیز در این شرایط امر طبیعی است.

درنهایت سرمایه گذار می بایست حدودی نسبی میان اندوخته و حمایت های مالی خود ایجاد کند تا سود موردنیاز خود را به دست آورده تا میزان ریسک حاصل از عدم وجود حمایت مالی در سرمایه گذاری را کاهش دهد.

مقاله مرتبط: آموزش پایه ترید در ارزهای دیجیتال

 1. چگونه می توان میزان ریسک سرمایه گذاری را مدیریت کرد؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، مفهوم استرس و میزان ریسک پذیری فرد کاملا بسته به خصوصیات فردی است. در مثال راننده ی سرعت فرد با تمرین، کسب دانش و افزایش آگاهی خود از شرایط سخت و غیرقابل پیش بینی، آمادگی لازم جهت مقابله با شرایط سخت و استرس زا را برای خود فراهم می کند؛ این یک امر اکتسابی است. میزان ریسک پذیری  فردی در سرمایه گذاری نیز بسته به میزان دانش و آگاهی فرد سرمایه گذار نسبت به بازار سرمایه و زمینه ی موردنظر وی دارد. سرمایه گذار می تواند به وسیله ی روش های متفاوت میزان ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهد.

یادگیری درباره ی دنیای سرمایه گذاری می تواند بهترین راه برای مدیریت شرایط سخت می باشد.سرمایه گذارانی مانند Warren Buffett از سرمایه گذاری در یک شرکت میلیون ها دلار سود دریافت می کنند. دلیل این موضوع نیز وجود تحقیق و بررسی های هدفمند در زمینه ی سرمایه گذاری است. آن ها برای اتفاقات بعدی که ممکن است برای سرمایه گذاری خود رخ بدهد برنامه دارند و سناریویی از پیش تعیین شده برای آن طراحی کرده اند. رفته رفته با مدیریت شرایط و آگاهی از ریسک احتمالی در سرمایه گذاری خود جلوی ضرر گرفته می شود.

تنوع بخشی در سرمایه گذاری یکی دیگر از راه های کنترل و کاهش میزان ریسک در سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران با محدود کردن میزان ضرر سرمایه می توانند میزان ریسک را کاهش دهند. وجود یک شاخه برای سرمایه گذاری می تواند احتمال سود و زیان را افزایش دهد، این در حالی است که پخش سرمایه ی خود در چند زمینه ی متفاوت پوششی بر ضرر احتمالی  سرمایه گذاری شماست.

با محدود کردن میزان ریسک احتمالی از سرمایه گذاری خود و پخش منابع مالی در شاخه هایی که احتمال سوددهی و افزایش موجودی بیش تر می شود، میزان ریسک موجود در سرمایه گذاری را کاهش پیدا می کند.

اصولا میزان ریسک در سرمایه گذاری با امنیت محل سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار رابطه ی عکس دارد؛ هر چه محل سرمایه گذاری امن تر باشد، ریسک وجود در سرمایه گذاری کاهش پیدا کرده و می توانید به سود نسبی خود برسید.

مقاله مرتبط: میزان ریسک (Risk tolerance) در سرمایه گذاری

منبع:moneycrashers

همین امروز وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید

حساب کاربری خود را به صورت رایگان ایجاد کنید و شروع به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید

اکنون ثبت نام کنید