•   آیا سوالی دارید؟
    از ما بپرسیـــد...
  • 021-26420584
    021-26420994
    تلفن تماس
  • 9 الی 17
    ساعت کاری

میزان ریسک در سرمایه گذاری


آسنا طارمی آسنا طارمی

میزان ریسک در سرمایه گذاری

در دوره ی دو ساله (2007-2009) میزان ریسک مالی به میزان بسیار زیادی در سرمایه گذاری مردم مشاهده شد به طوری که شاخص سهام از عدد 1562.47 به 752.44 سقوط داشت. این بدان معنی بود که بیش از نصف اندوخته های بازنشسته ها از بین رفت.

بسیاری از سرمایه گذاران به امید دریافت حق مستمری بازنشستگی خود پول سپرده کرده بودند که در این دوره ی دوساله بسیار ضرر کردند. این افراد ناچار به عقب انداختن دوره ی بازنشستگی و یا قبول ضرر مالی سنگین شدند. میزان شاخص سهام از آن سال به میزان قبلی خود بازنگذشت. در سال 2013 شاخص سهام افزایش یافت و به همان میزان خود در سال 2007 رسید.

 

میزان ریسک در سرمایه گذاری

ریسک در سرمایه گذاری چیست؟

بشر همیشه در این زمینه سعی در اندازه گیری و یا بیان شاخصی خاص بوده؛ با این وجود بیان توضیحی خاص در این زمینه وجود ندارد و چیزی جز تعریفی کلیشه ای چیزی عاید ما نمی شود.

بسیاری از ما ریسک در سرمایه گذاری را احتمال از دست دادن و یا به دست آوردن سرمایه  می دانیم. هیچ قطعیتی وجود ندارد که از محل کار خود تا خانه تصادف نکنید و یا اتفاق ناگواری برای شما نیفتد.

به طور کل ریسک یا همان احتمال خطر زمانی اتفاق می افتد که کاری را انجام می دهیم و یا در انجام کاری موفق نمی شویم.

بسیاری از مردم قصد ریسک کردن را ندارند و شرایط فعلی را نسبت به رخدادهای غیرقابل پیش بینی آینده ترجیح می دهند. این موضوع در زمینه ی سرمایه گذاری صحیح است. میزان ریسک در سرمایه گذاری به وسیله ی قیمت اجناس و تفاوت آن ها در دوره ی زمانی اندازه گیری می شود.

به عنوان مثال سهامی که در مدت شش ماه از 10 میلیون دلار به 20 میلیون دلار افرایش پیدا می کند در مقایسه با سهامی که از 10 میلیون دلار به 12 میلیون دلار رشد می کند، ریسک و خطر بیش تری دارد. به طور کل افرادی که میزان سهام بیش تری را خریداری کرده اند، ریسک و خطر بیش تری را در مقایسه با افراد دیگر با سهام کمتر تجربه می کنند.

میزان ریسک و خطر در سرمایه گذاری امری شخصی است:

به طور کل میزان ریسکی را که یک فرد در دنیای سرمایه گذاری می کند به میزان سرمایه، مدت زمان سرمایه گذاری، برداشت وی از ریسک و دانش او در این زمینه بستگی دارد.

به طور کل ریسک را به میزان اتفاقات غیرقابل انتظار در زمینه ای خاص اطلاق می شود. بعضی از مردم یک ژتون بخت آزمایی به ارزش یک دلار برای برد جایزه ی یک میلیون دلاری می گیرند؛ اگر چه میزان شکست آن ها روی کاغذ قطعی است اما ریسکی که می کنند بسیار ناچیز می باشد.

با این وجود بعضی نیز کل حقوق ماهانه خود را بر روی این موضوع سرمایه گذاری می کنند که درصد سود آن ها نیز بسیار کم است. در عین حال بعضی دیگر کل اندوخته های خود را در سیستم دولتی کشور خود سرمایه گذاری می کنند که بازگشت سود به آن ها قطعی است.

هنگامی که افراد میزان ریسک در سرمایه گذاری را افزایش می دهند، از استرس و نگرانی های فیزیکی بسیار زیادی رنج خواهند برد. از نظر روانشناسان به طور کل استرس مشخصه و حالات متفاوتی دارد. از عدم توانایی در تصمیم گیری و واکنش ناگهانی نسبت به اتفاقات غیرقابل پیش بینی از مشخصه های استرس است که در یک فرد بدین اشکال نشان داده می شود.

داشتن استرس علاوه بر عدم تعادل در بدن افراد آن ها را از تصمیم گیری صحیح ساقط می کند. پس بهتر است در زمینه ی سرمایه گذاری آستانه ی تحمل خود را شناسایی کرده و نسبت به انتخاب روش صحیح سرمایه گذاری برای خود، تمرکز بیشتری داشته باشید.

بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ جمله ای مربوط به این موضوع دارند. "اگر سرمایه گذاری شما باعث شود تا شما شب را راحت نخوابید، هرچه سریع تر سرمایه گذاری خود را متوقف کنید"

سوال های متفاوتی وجود دارد که شما می توانید با پرسیدن آن از خودتان میزان ریسک پذیری خود را بشناسید. این موضوع را فراموش نکنید که به هیچ عنوان آستانه ی ریسک پذیری مشخصی برای هر فرد وجود ندارد که از طریق آن بتوانید به همان اندازه ریسک کنید.

این موضوع را نیز نباید فراموش کرد افرادی که ریسک بسیار زیادی در زمینه ی سرمایه گذاری می کنند، از لحاظ ذهنی و تصمیم گیری به پختگی لازم برای شناسایی راه صحیح رسیده اند.

به عنوان مثال: یک راننده ی مسابقه ی سرعت کاملا خود را برای شرایط غیرقابل پیش بینی و سخت آماده کرده است. این فرد با  بررسی شرایط های پیش رو سرعت خود را افزایش می دهد و این احتمال را می دهد که توانایی کنترل اتفاقات ناگوار پیش رو را دارد.

همین امروز وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید

حساب کاربری خود را به صورت رایگان ایجاد کنید و شروع به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید

اکنون ثبت نام کنید