•   آیا سوالی دارید؟
    از ما بپرسیـــد...
  • 021-26420584
    021-26420994
    تلفن تماس
  • 9 الی 17
    ساعت کاری

51%attack در کریپتوکارنسی به چه معناست


خانم آسنا طارمی خانم آسنا طارمی

51%attack در کریپتوکارنسی به چه معناست

قبل از این که بخواهیم درباره ی 51%attack صحبتی کنیم بهتر است کمی اطلاعات درباره ی استخراج و سیستم های بلاک چین شده اطلاعاتی به دست آوریم.

یکی از نقاط قوت حضور و نظارت بلاک چین بر روی بیت کوین موضوع قرارگیری  و نظارت اطلاعات است. عملکرد گره ارتباطی مورد نظر این موضوع را نشان می دهد که تمامی اعضای شبکه بر روی قوانین موجود بر روی شاخه ی بیت کوین اتحاد نظر دارند.

این بدین معنی است  که این گره ارتباطی می بایست به دنبال راه حلی متحد برای استخراج صحیح بیت کوین و معتبر بودن مبادله مورد نظر بگردد.

الگوریتم تایید کننده ی بیت کوین درواقع نوعی تایید بر معتبر سازی بلوکی جدید برای مبادله ی بیت کوین توسط استخراج کنندگان آن است.

زیر بنا و اساس بلاک چین به عنوان یک وزنه ی غیر متمرکز شده و سیستم پخش کننده جلوگیری از ورود سیستم یا موجودیتی متمرکز جهت استفاده از شبکه برای مقاصد شخصی خود است. همین موضوع دلیل عدم وجود ساختار نظارتی خاص بر شبکه ی بیت کوین است.

از آن جایی که فرایند استخراج بیت کوین نیازمند سرمایه گذاری الکتریکی و انجام کارهای کامپیوتری بسیار زیادی توسط فرد استخراج کننده است، عملکرد این فرد بر اساس میزان فعالیت وی که شامل استخراج و انجام کارهای کامپیوتری می باشد خلاصه می شود که از همین عامل به عنوان توان و میزان هش (Hash) یاد می شود. گره های ارتباطی (Node) بسیاری در شاخه های مختلف وجود دارند که برای پیدا کردن بلاک مناسب و موردنظر خود با یک دیگر رقابت می کنند.

در همین موضوع، توان استخراج به طور کل بر اساس گره های ارتباطی در سرتاسر جهان توزیع و خلاصه می شود. این موضوع بیان گر این است که میزان هش صرفا در اختیار یک فرد یا یک گروه نیست.

اما به چند دلیل دیگر میزان هش به طور مناسب و مساوی توزیع نمی شود؟ چه اتفاقی می افتد که به عنوان مثال 50 درصد میزان هش توسط یک فرد یا یک گروه  کنترل می شود؟ دلیل به وجود آمدن این موضوعات را می توان به 51& attack نسبت داد.

تهاجم 51 درصدی(51% attack) چیست؟

تهاجم 51 درصدی درواقع نوعی اقدام انجام شده توسط یک فرد یا گروهی خاص است که بخش اعظمی از میزان هش را به خود اختصاص می دهد. همین موضوع باعث خرابی و انقضا شبکه ی مورد نظر می شود. فرد مهاجم در این حال توان کافی برای استخراج را دارد و از طرفی می تواند ساختار مبادلات را تغییر دهد. از طرفی این افراد قادر به معکوس کردن مبادله و مشکلات عدیده ی متفاوتی می شوند.

یک تهاجم موفق به گونه ای است که از اتفاق افتادن بعضی یا تمام مبادلات جلوگیری می کند. از طرفی تهاجم موردنظر مانع استخراج نیز خواهد شد.

 

تهاجم 51 درصدی چگونه به نظر می رسد؟

از آن جایی که بلاک چین توسط شبکه ی گره ها محافظت می شود تمامی اعضای شبکه ی ارتباطی برای رسیدن به گره ارتباطی باید تلاش کنند. این مورد دلیلی بر مطمئن بودن یک شبکه است. هر چه قدر که شبکه ی ارتباطی گسترده تر شود، محافظت از آن نیز نیازمند تلاش بیشتری است.

اگر بخواهیم درباره ی عملکرد بلاک چین صجبت کنیم، می توانیم به افزایش میزان هش فرد استخراج کننده و ایجاد راهی مناسب برای پیدا کردن راه حلی معتبر برای بلوک بعدی اشاره کرد. این موضوع درست است زیرا استخراج نیازمند انجام فرایند بی شمار برای پیدا کردن هش ها و اقدامات کامپیوتری در هرثانیه است. بسیاری از استخراج کنندگان جدید، وارد شبکه ی بیت کوین شده اند که همین موضوع عاملی بر افزایش میزان توزیع و امنیت این شبکه می باشد. هنگامی که ارزش بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال افزایش پیدا می کند، بسیاری از استخراج کنندگان تازه کار برای رسیدن به جایزه های بلوک ها با یک دیگر رقابت می کنند. همین رقابت دلیلی بر امن بودن بیت کوین است. در صورت عدم فعالیت صادقانه برای کسب جایزه ی بلوک ها، استخراج کنندگان هیچ گونه مشوقی برای سرمایه گذاری با منابع بسیار زیاد را ندارند.

تهاجم 51درصدی در بیت کوین نیز به دلیل جذابیت این شبکه است. در صورتی که این میزان جایزه ها و منابع در بیت کوین افزایش پیدا کند، علاقه ی فرد یا گروه برای جذب  منابع و جایزه های دیگر افراد به طور فزاینده ای افزایش می یابد.

از طرفی تغییر بلوکی که قبلا تایید شده است به دلیل رشد دامنه ی زنجیرهای بلاک چین سخت تر می شود. دلیل این اتفاق نیز متصل بودن این بلوک ها به مقیاس های ارزی می باشد. هر چقدر که تایید و ورود به یک بلوک افزایش پیدا کند، میزان تغییر مبادلات و یا حذف آن نیز بیشتر می شود. به همین دلیل، تنها در مدت زمان کوتاهی یک متهاجم موفق قادر به تغییر مبادلات بلوک های اخیر خواهد بود.

حال شرایطی را در نظر بگیرید که یک فرد کلاه بردار و سودجو با سود و درآمد حاصل از شبکه راضی نشده و به هرقیمتی قصد نابود کردن آن را دارد. درصورتی که فرد مهاجم قصد حمله داشته باشد، بیت کوین و شبکه به منظورپاسخ به این موضوع جایگاه و وضعیت خود را تغییر می دهند. این موضوع نیازمند تایید و توافق دیگر شبکه ها برای اتحاد در شرایط اورژانسی و احتمالی این موضوع است. بیت کوین به طور کل بر حملات بسیار مقاوم است و به همین دلیل آن را جزو یکی از امن ترین شبکه ها می دانند.

از طرفی این نکته را نباید فراموش کرد که برای فرد مهاجم نیز دسترسی بیشتر به شبکه در مقایسه با دیگر اعضا کار ساده ای نیست و نیازمند تلاش و فعالیت های کامپیوتری بسیار زیادی است. این موضوع را نیز نباید فراموش کرد که تنها دسترسی به بخش کوچکی از یک شبکه نیز برای مهاجمان سودمند و چالش برانگیز نیست. بیت کوین در مقایسه با آلتکوین از انسجام و سیستم حفاظتی بهتری برخوردار است. همین موضوع باعث رخ دادن تهاجمات 51 درصدی بیشتری نسبت به بیت کوین است. اگر بخواهیم در قالب حملات 51 درصدی مثالی در رابطه با ارزهای دیجیتال بزنیم می توانیم به بیت کوین، التکوین(altcoin)، gold و Zen cash اشاره کنیم.

مترجم: آسنا طارمی

منبع: Binance

همین امروز وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید

حساب کاربری خود را به صورت رایگان ایجاد کنید و شروع به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید

اکنون ثبت نام کنید